zabieg na zaćme

Zabieg na zaćmę – jakie soczewki dobrać?

Zaćma to schorzenie, które polega na stopniowym pogarszaniu się wzroku. Chory z miesiąca na miesiąc widzi coraz gorzej. Żeby pozbyć się choroby, wycina się zmętniałą soczewkę, a w jej miejsce wszczepia się sztuczną. Wybór soczewek jest ogromny. Na jakie najlepiej się zdecydować?

Standardowe czy ponadstandardowe?

Pacjenci mogą zdecydować się na soczewki standardowe, które wprawdzie eliminują zaćmę, ale też nie likwidują innych wad wzroku. Można także postawić na soczewki ponadstandardowe, które równocześnie korygują inne zaburzenia wzroku, jak np. astygmatyzm, nadwzroczność, krótkowzroczność. Dzięki temu chorzy po jednej operacji odzyskują sprawny wzrok i nie muszą wspomagać się okularami, a przecież ich używanie nie jest komfortowe. Co jakiś czas trzeba je wymieniać, a to droga sprawa. Z tego właśnie powodu wiele osób decyduje się na soczewki ponadstandardowe. Dobiera je okulista, który przed zabiegiem bada wzrok. Tym sposobem pacjent tuż po zabiegu widzi sprawnie, zupełnie tak jak a czasów młodości. Niestety, soczewki ponadstandardowe nie są wliczane w cenę zabiegu. Jeśli zabieg na zaćmę jest przeprowadzany z kasy chorych, wówczas za takie soczewki trzeba osobno dopłacić. Z kolei, jeśli idziemy do prywatnej kliniki, cena zabiegu jest jeszcze większa niż zwykle, a średnio koszty wahają się w granicach 3-4 tys. zł za jedno oko. Cena jest jednym z głównych powodów, dla którego pacjenci nie decydują się na wszczepienie soczewek ponadstandardowych. Są jednak tacy, którzy wolą zapłacić więcej, ale raz na zawsze pozbyć się okularów. Na szczęście wiele prywatnych klinik oferuje możliwość rozłożenia płatności na raty. Warto więc z tego skorzystać, bo wtedy koszty się równomiernie rozkładają i znacznie łatwiej jest je pokryć.

A może leczenie w Czechach?

Zamiast wydawać fortunę na zabieg na zaćmę w prywatnych klinikach, można skorzystać z leczenia w Czechach. Wtedy koszty, jakie w sumie będzie trzeba ponieść będą znacznie niższe i być może dzięki temu będzie można pozwolić sobie na dodatkowy luksus w postaci soczewek ponadstandardowych. Jak to wygląda w praktyce? Na zabiegi za granicą pozwala tzw. dyrektywa transgraniczna, która w dużej mierze polega na tym, że można uzyskać refundację za zabieg w ramach NFZ. Za operację płaci się z góry około 2,5 tys. zł, jednak po wszystkim można starać się o zwrot kosztów. Na chwilę obecną to około 2,1 tys. zł. Za zabieg zaćmy płaci się więc niecałe 500 zł. To zdecydowanie mniej niż prywatnych gabinetach. Różnicę można przeznaczyć właśnie na soczewki ponadstandardowe.

Jedna myśl na temat “Zabieg na zaćmę – jakie soczewki dobrać?

Dodaj komentarz