usuwanie zacmy

Usuwanie zaćmy nie jest takie straszne

Wiele osób boi się zabiegu usuwania zaćmy. W dużej mierze wynika to z niewiedzy. Strach przed nieznanym paraliżuje. Tymczasem sam zabieg jest bardzo prosty i nie zajmuje dużo czasu. Co ważne, po wszystkim praktycznie od razu odzyskuje się pełnię widzenia. Dowiedz się na ten temat więcej.

Czy to boli?

Jak się okazuje zabieg usuwania zaćmy jest praktycznie bezbolesny. Odbywa się pod znieczuleniem miejscowym. Dzięki temu pacjent nie odczuwa bólu. Same prace chirurgiczne nie są skomplikowane. Usuwanie zaćmy polega na wycięciu zmętniałej soczewki i wszczepienie w jej miejsce sztucznej. Tyle w dużym skrócie. Zabieg trwa około 20 minut. Co istotne, pacjent niemal natychmiast odzyskuje zdrowy i sprawny wzrok. Oczywiście, przez pierwsze tygodnie będzie musiał bardzo uważać, by nie doszło do infekcji. Na szczęście to tylko przejściowy okres, który nie powinien długo trwać. Po wszystkim pacjent praktycznie natychmiast odzyskuje zdrowy i sprawny wzrok na cale lata. Dzięki temu będzie mógł widzieć sprawnie przez kolejne lata.

Czy po operacji można zrezygnować z okularów?

Bardzo ważne jest to, że można zdecydować się na soczewki ponadstandardowe, które równocześnie zniwelują wcześniejsze wady wzroku, jak np. astygmatyzm czy krótkowzroczność. Dzięki temu będziesz mógł swobodnie patrzeć bez konieczności zakładania okularów. To wprawdzie wiąże się z dodatkowymi kosztami, jednak z drugiej strony warto zainwestować w takie rozwiązanie, by potem nie mieć większych problemów w tym zakresie. Choć można przyzwyczaić się do noszenia okularów, to jednak nie ma takiej potrzeby. Okulista z pewnością pomoże dobrać ci odpowiednie soczewki toryczne, wieloogniskowe czy asferyczne. Dzięki nim można przy okazji zabiegu pozbyć się wcześniejszych wad, a tym samym poprawić jakość swojego życia.

Kiedy najlepiej zdecydować się na zabieg?

Samo usuwanie zaćmy to stosunkowo prosty zabieg. Nie ma wytycznych na temat tego, kiedy najlepiej się na to zdecydować. Kataraktę można usunąć praktycznie w każdym stadium. Trzeba mieć jednak świadomość, że nieleczony wzrok z każdym dniem prowadzi do coraz gorszego widzenia. Z czasem nawet proste czynności domowe mogą sprawiać nie lada problemy. Stąd też lepiej je wyeliminować jak najszybciej, by cieszyć się sprawnym wzrokiem. Nie warto zwlekać. Tym bardziej, że sam zabieg nie powoduje żadnych komplikacji i bardzo rzadko zdarzają się jakiekolwiek przeciwwskazania do jego przeprowadzenia. Nie czekaj, jak najszybciej zgłoś się na usuwanie zaćmy.

Dodaj komentarz