Różnica miedzy soczewkami kontaktowymi twardymi a miękkimi

Wada wzroku jest coraz powszechniej występującą dolegliwością. Ciągłą praca przy ekranach monitorów, wykorzystywane w każdym celu smartfony itd. nie sprzyjają oszczędzaniu wzroku. Do niedawna konieczność korekcji wzroku była często utrudniającą życie koniecznością. Jednak wraz z nowymi technologiami osoby posiadające wadę wzroku mogą spojrzeć na wszystko w zupełnie innej perspektywie. A wszystko to dzięki soczewkom kontaktowym. Jakie soczewki wybrać, miękkie czy twarde? Więcej w tym wpisie lub na stronie: http://pryzmat-okulistyka.pl/soczewki-kontaktowe-twarde-a-miekkie/.

Problemy z okularami

Okulary mają to do siebie, że choć dobrze dopasowane pod względem wygody, w pewnych sytuacjach zawsze będą zbyt luźne, a czasem nawet niebezpieczne dla zdrowia. Zrozumie to każdy, kto próbował biegać w okularach, trenować sztuki walki lub po postu grać w piłkę nożna lub siatkówkę. Okulary znacznie utrudniają takie aktywności jak pływanie w basenie, opalanie na plaży lub nawet spacerowanie w pochmurną i deszczową pogodę, która powoduje natychmiastowe zaparowanie szkieł. Na szczęście, oprócz okularów istnieje również inna metoda na korekcje wzroku.

Rodzaje soczewek

Aby ominąć nieprzyjemne niewygody związane z codziennym noszeniem okularów, a także dyskretne zamaskowanie posiadanej wady wzroku, coraz częściej zamiast tradycyjnych okularów wybierane są soczewki kontaktowe. Są to miniaturowe szkła, które zamiast nosić na oprawkach, nakładane są bezpośrednio na gałkę oczną.
To rozwiązanie z pewnością znacznie wygodniejsze w codziennym użytkowaniu oraz pozwalające ukryć przed innymi naszą wadę wzroku.

Na rynku wyróżnić można soczewki podzielone według kilku cech, jednak najbardziej wartym uwagi podziałem jest ten ze względu na ich twardość. W ten sposób wymienić można soczewki kontaktowe twarde i i miękkie.

Soczewki kontaktowe twarde – charakterystyka

Gdy technologia produkcji soczewek dopiero raczkowała, soczewki kontaktowe twarde uważane były za znacznie gorsze od swoich miękki wersji. Głównie z powodu materiału z którego były wykonane. Charakteryzował się on bardzo słabym przepływem powietrza, co często powodowało niedotlenienie rogówki podczas ich noszenia i w efekcie tego liczne podrażnienia. Obecnie soczewki kontaktowe twarde są produkowane znacznie lepszymi technikami.

Soczewki te są użytkowane głównie przez osoby posiadające skomplikowane wady wzroku. Do ich dobrania konieczna jest wcześniejsza wizyta u okulisty i szczegółowe zbadanie wady wzroku i topografii rogówki. W ten sposób wytwarzane są spersonalizowane szkła, które ze względu na zastosowany materiał wykazują ogromną odporność za zużycie. Trwałość tego typu soczewek szacowana jest na 6 do 12 miesięcy.

Soczewki kontaktowe miękkie – charakterystyka

Najnowocześniejsze obecnie produkowane soczewki. Są niezwykle cienkie, a przez to bardzo wygodne w noszeniu. Nie wymagają okresu adaptacyjnego jak soczewki twarde, a przez to nie powodują żadnego dyskomfortu.

Jednak ze względu na bardzo cienką, a przez to kruchą strukturę, soczewki miękkie maja bardzo krótki czas użytkowania. Najczęściej sprzedawane są wersje jednodniowe, lecz zdarzają się również te o okresie wytrzymałości liczonym w tygodniach.

Ze względu na swój jednorazowy charakter i prosty sposób doboru, nie wymagają wcześniejszej wizyty u okulisty.

Dodaj komentarz