sprzęt medyczny

Jak dobrać odpowiedni sprzęt medyczny?

Sprzęt medyczny jest nieodzownym czynnikiem w działaniu placówek medycznych. Umożliwia bardzo wczesne wykrycie schorzenia co w wielu przypadkach pozwala całkowicie wyeliminować chorobę. Bez tego skuteczne leczenie byłoby praktycznie niemożliwe. Zakup nowego urządzenia to duże przedsięwzięcie. Czym się kierować przy wyborze?

Porównaj parametry techniczne

Żeby dokonać odpowiednio wyboru, trzeba w pierwszej kolejności zapoznać się ze specyfikacją techniczną sprzętu. Jeśli jesteśmy odpowiedzialni za zakup urządzenia do małej przychodni, to nie potrzebujemy bardzo zaawansowanych rozwiązań. W przypadku konieczności leczenia specjalistycznego odsyłamy do odpowiedniego medyka, który wykonuje szczegółowe badania. Każdorazowo jednak wybór odpowiedniego modelu należy uzgodnić z personelem, który będzie nim zarządzał. Trzeba się dowiedzieć, jakie lekarze mają oczekiwania i dobrać coś co będzie najbardziej użyteczne. Wato stawiać na sprawdzone firmy, które dysponują rozwiniętą siecią punktów i serwisów. W razie, gdyby trzeba było dokupić jakieś akcesoria lub zgłosić usterkę nie będzie problemów z komunikacją. W przypadku zakupu mało znanych marek istnieje większe ryzyko awarii. Bywa, że czas sprowadzenia części trwa znacznie dłużej, bo wielu przypadkach ściąga się je z zagranicy. To powoduje dużo problemów i paraliżuje pracę w placówce. Wprawdzie sprzęt medyczny znanych producentów jest z reguły znacznie droższy, jednak korzystanie z niego jest bezproblemowe. Rzadko pojawiają się awarie, a komponenty są dostępne od ręki.

Jak kupić tanio?

Żeby dobrze dobrać urządzenie, trzeba przede wszystkim porównać kilka kosztorysów. Często popełnianym błędem są zakupy u jednego dostawcy. Tymczasem konieczne jest zestawienie ze sobą kilku propozycji i wybranie tej najkorzystniejszej. Nawet kilkupunktowe rabaty to spore oszczędności. Dobry sprzęt medyczny jest bardzo drogi. Można poszukać dofinansowania, by kupić coś w niższej cenie. Jeśli budżet placówki nie pozwala na zakup solidnego i nowoczesnego urządzenia, można postawić na używane produkty. Ich cena jest znacznie mniejsza, ale na potrzeby niewielkiego ośrodka w zupełności wystarczają. Zawsze istniej ryzyko, że wybierzemy wadliwy towar, ale z drugiej strony coraz więcej pośredników stara się zapewnić dobry jakościowo asortyment. Używane sprzęty są sprawdzane przez mechaników, a ich nabywca z reguły korzysta z nich przez wiele lat. Można też zdecydować się na urządzenie rekondycjonowane. Jest to nieco droższe rozwiązania, ale przynajmniej zyskuje się pewność, że otrzymamy w pełni sprawny i funkcjonalny mechanizm, który posłuży na lata.

Dodaj komentarz